تمرینات تعادلی

تمرینات تعادلی

تمرینات تعادلی از جمله تمرینات مفید و ضروری در افراد مبتلا به سکته مغزی ، افرادی که دچار آسیب های ورزشی شده اند و افراد سالمند که دچار اختلال تعادل هستند ضروری است.

ورزشکاران آسیب دیده برای بازگشت به فعالیت ورزشی خود و همچنین افراد آسیب دیده مغزی و سالمندان نیازمند تعادل و توانمندی در حرکت می باشند که با تمرینات تعادلی می توان به آن ها کمک کرد.

بهبود تعادل سبب آسانتر شدن فعالیت ‌های روزمره مانند راه رفتن در پله‌ ها، حمل اشیا سنگین و تغییر ناگهانی جهت ها می شود و خطر افتادن را به حداقل می رساند.

در صورت ابتلا به بیماری پارکینسون، انجام تمرینات تعادلی کمک زیادی به افزایش قدرت و استقامت بیمار خواهد کرد.

تعادل خوب و مناسب به بهبود سطح کلی سلامتی و تناسب اندام نیز کمک می کند. این پیشرفت ها به ویژه در بزرگسالان مسن و مبتلایان به سکته مغزی و پارکینسون به جلوگیری از خطر صدمات و آسیب ها در افراد کمک می کند و به فرد این امکان را می ‌دهد که استقلال خود را در انجام فعالیت ها حفظ کند.

تمرینات تعادلی

یک تکه پارچه بلند و باریک را روی زمین قرار دهید و در حالی که دست هایتان را بر روی کمر قرار داده اید روی پارچه راه بروید.

پاهای خود را را به اندازه عرض لگن از هم جدا کنید. وزن خود را به طور محکم و یکنواخت به هر دو پا فشار دهید. وزن خود را بر روی پای چپ خود بندازید و پای راست خود را بلند کنید پس از ۳۰ ثانیه قرار گرفتن در این وضعیت تمرین را با پای مقابل انجام دهید.

یک پای خود را بلند کنید و تنها با یک پا بایستید ، وقتی پای راست خود را به جلو دراز می‌ کنید، از یک صندلی یا دیوار برای پشتیبانی استفاده کنید.
با نگه داشتن ستون فقرات، گردن و سر خود در یک خط، وضعیت مناسبی را حفظ کنید ، پس از ۱۵ ثانبه تمرین را با پای مقابل تکرار کنید.

ابتدا به صورت چهار دست و پا روی زمین قرار بگیرید و دست و پای مخالف را بلند کنید ،تلاش کنید خود را بکشید تا کمرتان صاف صاف شود،سپس کمر و لگن را آرم بچرخانید کمر و سینه را کامل به یک سمت بچرخانید و دست و پایتان را نیز در حالت نیمه چرخیده قرار دهید،این حرکت را تا جایی تکرار کنید که کامل مسلط شوید و بتوانید تعادلان را حفظ کنید.

دستان خود را به دو طرف دراز کنید تا موازی با زمین باشند. در یک خط مستقیم با پاشنه پا قدم بردارید و پشت پاشنه تان را روبروی انگشتان پای خود قرار دهید. به آرامی و با کنترل بین ۱۵ تا ۲۰ قدم بردارید.

روی یک صندلی بنشینید و در حالیکه ستون فقرات صاف است، کف پاها را صاف روی زمین بگذارید. به آرامی پای چپ خود را صاف کنید و آن را برای چند ثانیه نگه دارید. سپس آن را به حالت اولیه برگردانید و با پای دیگر این کار را انجام دهید. این تمرین را ۱۰ تا ۲۰ بار تکرار کنید.

در حالی که بدن و ستون فقراتتان کاملا صاف است بایستید و به روبرو نگاه کنید ، سپس به پهلو به سمت راست اتاق قدم بردارید. زانوها را تا جایی که می توانید بلند کنید در حالی که انگار دارید روی چیزی قدم می زنید. سپس به قسمت سمت چپ اتاق برگردید.

ابتدا چهار زانو روی زمین بنشینید،سپس تلاش کنید بدون گذاشتن دست روی زمین، بلند شوید و این کار را تکرار کنید این تمرین برای تقویت و حفظ تعادل بسیار موثر است، در این تمرین هم عضلات میان تنه و هم عضلات پایین تنه تقویت می شود.

 

کلمات مرتبط :

تمرینات تعادلی پس از سکته مغزی – تمرینات تعادلی پس از آسیب های ورزشی – فیزیوتراپی در قزوین – فیزیوتراپی ورزشی

مقالات بیشتر

آرتروز گردن

آرتروز گردن

0
آرتروز گردن عارضه ای است که به دلیل تخریب دیسک و مفصل گردن رخ می دهد و سبب بروز درد…
تنگی کانال نخاعی

تنگی کانال نخاعی

0
تنگی کانال نخاعی نوعی عارضه در ستون فقرات است که به دلیل کاهش فضای کانال نخاعی رخ می دهد و…
بورسیت شانه

بورسیت شانه

0
بورسیت شانه نوعی عارضه التهابی است مه با التهاب بورس های شانه همراه است و سبب بروز درد ، تورم…
فیزیوتراپی لگن

فیزیوتراپی لگن در قزوین

0
فیزیوتراپی لگن برای کمک به درمان مشکلات مفصل لگن و توانبخشی پس از جراحی های مفصل لگن از جمله جراحی…
فیزیوتراپی سکته مغزی

فیزیوتراپی سکته مغزی

0
فیزیوتراپی سکته مغزی با هدف توانبخشی و بازتوانی بیمار پس از سکته مغزی از اهمیت زیادی برخوردار است و عوارض…
لیزر پرتوان

لیزر پرتوان

0
لیزر پرتوان یکی از روش های درمانی نوین در تسکین علائم و درد بسیاری از آسیب های اسکلتی و عضلانی…

مطلب را با دوستانتان به اشتراک بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

راه های ارتباطی

۰۲۸۳۳۲۳۶۷۳۰
۰۹۳۳۱۲۶۴۰۰۲

مشاوره

جستجو

آخرین مقالات

منو سریع

فهرست